Navigácia
Reklamné oznámenie
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.

Program koalície PS/Spolu je medzi politickými stranami zrejme najrozsiahlejší, aspoň čo sa týka počtu strán, ktorých je takmer 250. Podľa ekonóma Filipa Vačka z populárnej pravicovo-liberálnej stránky Menej štátu program progresívcov prináša veľa nových nápadov, avšak len málo vysvetlení, ako tieto nápady realizovať.

Na libertariánskom (liberálne-pravicovom) portáli Menej štátu, Vačko sumarizuje najpodstatnejšie body programu progresívcov a nešetrí pritom kritikou.

Pripomeňme, že sám Sulík opakovane útočil na koalíciu mimoparlamentných strán PS/Spolu a jej predstaviteľov označil za ľavičiarov a nie pravicových liberálov.

Sulíkov bývalý asistent, ktorý stál pri šéfovi SaS aj počas jeho pôsobenia v Európskom parlamente, teraz píše, že nie každému sa chce čítať 250-stránkový program koalície PS/SPolu, a preto sa rozhodol sumarizovať jeho časti.

O vysvetlenie niektorých bodov programu, ktoré Vačko kritizuje, požiadal Denník S komunikačné oddelenie strany Progresívne Slovensko, ale odpoveď sme do vydania článku nedostali. O prípadnú reakciu budeme text aktualizovať.

Prázdne idealistické frázy

Podľa Vačka sú hneď v úvodnej kapitole programu PS/Spolu viditeľné princípy, ktoré sa potom vinú prakticky celým zvyškom programu. Progresívcom vyčíta najmä „množstvo prázdnych a idealistických fráz, s ktorými by prakticky každá politická strana súhlasila“.

„Vzdelávanie, veda a inovácie musia pripraviť ľudí aj spoločnosť na rýchle a komplexné zmeny blízkej budúcnosti. Len spoločnosť v pohybe schopná pružne reagovať na nepredvídané okolnosti môže rozkvitať… Krízu systému, ktorej čelíme, premeníme na príležitosť. Vzdelávanie, tvorivosť a inovácie dáme do centra našej pozornosti a posunieme Slovensko medzi európsku špičku. Budeme so svetom súťažiť hlavou, nie nízkymi mzdami,“ sľubujú progresívci vo svojom programe v bode vzdelávanie.

Vačko poukazuje na fakt, že PS/Spolu chce pokračovať v podpore investícií do výskumnej infraštruktúry na základe princípu podpory investícií pre tých najlepších a do inštitúcií, ktoré sa snažia byť medzinárodne významné. „Čiže trh podľa PSS z nejakého dôvodu nie je dobrý v podpore investícií pre tých najlepších‘, ale keď o rozdelení časti peňazí budú namiesto trhu rozhodovať politici a úradníci, tak sa situácia zlepší. Pravdou je samozrejme presný opak,“ myslí si Vačko.

 

Bez zvýšenia daní to nepôjde

Predstavitelia PS/Spolu vo svojom programe tvrdia, že nechcú od ľudí vyberať viac peňazí na daniach alebo odvodoch. Chcú vraj iba meniť daňový mix, ale nie celkové daňové zaťaženie.

Sulíkov bývalý asistent píše, že prístup progresívcov „k zvyšovaniu daňovej záťaže je buď nekonečne naivný, alebo vyložene klamlivý“.

Podľa Vačka však veľké množstvo výdavkov, ktoré chcú progresívci zaviesť, nie je možné financovať bez zvýšenia daní. PS/Spolu chce totiž napríklad „zdaňovať do zásoby“, čiže vybrať viac daní ako štát minie. Dôvodom je snaha o vznik rezervy, ktorú by vláda mohla využiť v čase krízy na podporu ekonomiky.

Nezávislá žurnalistika a centrum pre hybridné hrozby

V programe progresívcov je zakotvená tiež podpora nezávislej žurnalistiky prostredníctvom štátu, ale aj v tom sú podľa Vačka veľké nedostatky. „Ďalším oxymoronom, ktorý navrhujú PS/Spolu, je štátna podpora ‚nezávislej‘ žurnalistiky. Nič totiž nemôže byť menej nezávislé ako aktivity, ktoré závisia na štátnej podpore, a teda na momentálnych rozmaroch politikov,“ upozorňuje Sulíkov bývalý asistent.

Vačko pripomína, že aj keby žurnalistika fungovala podľa predstáv progresívcov, tak je tu veľké nebezpečenstvo, že by sa ich predstavy veľmi rýchlo rozplynuli, keby sa k moci dostali kotlebovci alebo Smer.

V programe má PS/Spolu aj vytvorenie takzvaného Centra pre hybridné hrozby a dezinformácie, ale rovnako ako pri štátnej podpore nezávislej žurnalistiky aj v tomto prípade platí, že by takúto inštitúciu mohli v ďalšom volebnom období prebrať politickí súperi progresívcov a využiť, či dokonca zneužiť ju na šírenie dezinformácií a nie boj proti nim.

„Nehovoriac o tom, že samotné PSS prispieva k šíreniu alebo upevňovaniu rôznych dezinformácií, či už ide o hystériu ohľadom klimatických zmien, alebo o dávno prekonané ekonomické omyly (viď prakticky ľubovoľnú kapitolu programu PSS). Takýto úrad nie je len zbytočný, ale predstavuje aj reálne riziko pre slobodu jednotlivca,“ varuje Vačko.

ZDROJ: https://denniks.sk/14468/program-ps-spolu-klamlive-naivne-ohrozujuce-slobodu-komentuje-ekonom-z-menej-statu/